Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIKinesiology Taping

Kinesiology taping (plastrowanie dynamiczne)

Kinesiology Taping, nazywany w Polsce plastrowaniem dynamicznym, a potocznie – tejpowaniem, to metoda terapeutyczna rodem z Japonii, która pozwala osiągać doskonałe rezultaty lecznicze poprzez działanie sensoryczne plastrów o określonych właściwościach, naklejanych w specjalny sposób na wybranych częściach ciała.

W leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, taping stosuje się w celu zmniejszenia bólu, zmniejszenia obrzęku, przyspieszenia i normalizacji procesów gojenia tkanek, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji.

Kinesiology taping jest najbardziej rozwiniętą, ale wciąż dynamicznie rozwijającą się odmianą terapii z użyciem plastrów, bazującą na ostatnich osiągnięciach wiedzy medycznej z obszaru terapii mięśniowo-powięziowej.

Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej oraz onkologicznej. W terapii tego typu wykorzystujemy elastyczne, ale bardzo wytrzymałe plastry o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Poprzez aplikację plastra dajemy możliwość przywrócenia funkcji w danej chwili.

Taping, który często okazuje się bardzo skuteczny, jest jednocześnie wyjątkowo łagodną i bezpieczną formą terapii (brak wpływu środków farmakologicznych), co bez obaw pozwala stosować go u dzieci (np. do korekcji wad postawy), kobiet w ciąży (wspomagająco dla mięśni brzucha, przeciw rozstępom, przy bólach kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych czy obrzękach limfatycznych), osób w podeszłym wieku, a także wtedy, kiedy z powodu przeciwwskazań niemożliwe jest wykorzystanie innych form fizjoterapii. Poza tym, jeżeli zachodzi taka potrzeba, plaster w każdej chwili można samodzielnie zdjąć.

Jako nieinwazyjna, niefarmakologiczna forma walki z dolegliwościami bólowymi kinesiology taping jest coraz powszechniej stosowany m.in. w takich przypadkach, jak:

› bóle kręgosłupa
› bóle kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego)
› zespół bólowy barku
› zapalenie pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka)
› bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa)
› dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa.

Plastrowanie znajduje zastosowanie również w leczeniu takich dolegliwości, jak

› stany po skręceniach i zwichnięcia stawów
› paluch koślawy (Hallux valgus)
› obrzęki (może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego)
› niestabilność stawów (poprawa propriocepcji)
› uszkodzenia więzadeł, powięzi, mięśni i innych tkanek miękkich
› korekcja wad postawy (np. skolioza)
› blizny, krwiaki
› podniesienie sprawności i wydolności, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji podczas uprawiania sportu.

Każda aplikacja plastów jest poprzedzona badaniem, służącym ocenie kondycji układu mięśniowo-powięziowego. W żadnym przypadku nie jest oparta na stosowaniu gotowych schematów dla poszczególnych schorzeń – wymaga indywidualnego podejścia do pacjentów!

Kinesiology taping działa przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej (odpowiednio zaaplikowany, specjalny rodzaj plastra, utrzymywany jest nawet przez okres 7-10 dni), nie wpływając negatywnie na codziennie funkcjonowanie. Naklejanie plastrów nie wyklucza także stosowania innych form terapii, jeżeli są konieczne. Z tych względów plastrowanie dynamiczne jest dobrze akceptowane przez pacjentów, a poprawa stanu ich zdrowia jest zauważalna bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych